12 Ocak 2009 Pazartesi

BANA GELEN BİR MAİLİ PAYLAŞMAK İSTEDİM

İngiltere’nin Londra şehrindeki “Guy’s Hospital” hastanesinde çocuk psikiyatrisi servisinde yatmakta olan Kevin Hickey (15) adlı bir çocuk doktorlara göre anne ve babasının kendisini eğitememeleri sonucu bunalım geçirerek hastaneye düşmüştü. Yapılan zeka ve kültür testleri Kevin ‘in aslında son derece aklı başında bir çocuk olduğunu ortaya koyuyordu. Kevin bir gün hasta yatağında kağıdı kalemi eline aldı, kendi durumunu anne ve babasını düşünerek anne ve babalara hitaben 13 altın öğüt yazdı. Küçük Kevin ‘in yazdığı bu öğütler şimdi İngiltere’de doktorların bir numaralı rehberi.

1.- Beni şımartmayın. Her istediğim şeyi elde edemeyeceğimi biliyorum. Sadece sizi deniyorum.2- Bana tatlı-sert davranmaktan çekinmeyin. Bunu tercih ederim. Benim daha güvenli hissetmemi sağlar.3- Benim kötü huylar edinmemi engelleyin. Bunların erkenden ortaya çıkarılmasında ve önlenmesinde size güveniyorum.4- Benim yanlışlarımı başkalarının önünde söylemeyin. Benimle yalnız konuşursanız söylediklerinizi daha iyi anlarım.5- Sizden nefret ettiğimi söylediğimde üzülmeyin. Aslında sizden değil beni engelleme gücünüzden nefret ediyorum.6- Herhangi birşeyin sonucunda beni kurtarmayın. Bazen acı veren bu yolla öğrenirim.7- Benim küçük hastalıklarımı büyütmeyin. Bunları yenecek güçteyim.8- Düşüncesizce yerine getiremeyeceğiniz şeyleri yapacağınıza söz vermeyin. Bu sözler yerine getirilmediğinde çok kırıldığımı unutmayın.9- Kendimi istediğim kadar iyi anlatamadığımı unutmayın. Bunun için ara sıra yanlışlarım çıkar.10- Dürüstlüğümü fazla zorlamayın. Kolayca korkup yalan söyleyebilirim.11- Tutarsız olmayın. Benim kafamı iyice karıştırır ve size olan güvenimi sarsar.12- Benden özür dilemeyecek kadar gururlu olmayın. Bazen içten bir özür beni size çok yakınlaştırabilir.13- Unutmayın ki büyümek için sizin çok ve anlayışlı sevginize muhtacım, ama bunu size söylemem gerekmez değil mi….!!!

5 yorum:

herşeyler dedi ki...

süper:)bir çocuğa nasıl davranılması gerektiği bundan güzel anlatılamazdı

Gülhan dedi ki...

Çok güzel bir paylaşım. Bazen onların ne kadar akıllı olduklarını unutuyoruz..

ELÇİN dedi ki...

sevgili herşeyler

ilk okuduğum zaman bende hemen paylaşmak istedim çok hoşuma gitti

ELÇİN dedi ki...

sevgili gülhan

onlar çocuk anlamaz diyoruz ama bazı olayları hatırlıyorum ve anneme soruyorum kaç yaşındaydım diye bana bir keresinde 4 yaşındaydın nasıl hatırladın dedi

bende çok şaşırmıştım

herşeyler dedi ki...

çocuk anlamaz hatırlamaz diye birşey yok zaten beyin aynı bilgisayar gibi çalışıyor bilgiyi silsen bile geri yükleme yapabiliyorsun hatta çocukken yeni alınmış 0 km bilgisayar gibi herşeyi eksiksiz kaydeder hesaplar öğrenme kabiliyetleri biz yetişkinlerden katbekat fazla olduğundan bazen bizim aklımızın alamayacağı kıvraklıkta olabiliyor zekaları ve esasında unutmak denen şey beyinden kalıcı olarak silinmesi değil bilginin konulduğu yerin yanlış hatırlanması bakın ihtiyarlar nasıl bebeklik zamanına kadar hatırlar mesela :) ben kendi oyun parkımı hatırlıyorum mesela :) 1-2 yaş arası oynamışım onunla tırsıyorum o yüzden bende mi ihtiyarladım diye:)